U sklopu projekta “Obiteljski sklad kroz produljeni rad” Posjetili smo park prirode Kopački rit

Montessori program temelji se na pedagoškoj koncepciji koju je početkom 20. stoljeća razvila Marija Montessori na temelju opažanja djece i njihova razvoja. Njezina koncepcija je u temeljima suvremenih humanističko-razvojnih koncepcija odgoja i obrazovanja predškolske djece. Učenje je uzbudljiv proces otkrivanja, koji vodi koncentraciji, motivaciji, samodisciplini i želji za učenjem. Naglasak nije na podučavanju djeteta, nego se osigurava poticajna okolina koja povećava dječju prirodnu radoznalost i omogućuje mu kroz igru spontano učenje otkrivanjem. Zahvaljujući edukaciji iz područja montessori pedagogije naši odgojitelji naglašavaju učenje putem svih osjetila. Stoga smo odlučili posjetiti Park prirode Kopački rit te otkrivati kroz neposredno iskustvo. Osim izuzetno bogatog biljnog i životinjskog svijeta, ono što ovaj Park prirode čini tako posebnim jest njegova konstantna promjena izgleda. To možemo zahvaliti vodostaju Dunava i Drave koji se mijenja i prilikom tih redovitih promjena kreira uvijek iznova jedinstvenu slagalicu jezera, kanala, bara, poplavljenih šuma, livada… Stoga je svaki posjet Kopačkom ritu posve jedinstven. Starije skupine Dječjeg vrtića Ogledalce Ernestinovo zajedno s područnim vrtićem iz Laslova posjetili su park prirode Kopački rit. Dan smo proveli u ugodnoj šetnji parkom prirode, vožnji vlakićem i brodom a sudjelovali smo i na Vidrinoj radionici. Uz stručno vodstvo djelatnika Kopačkog rita, djeca su bila upućena u sve ono što ih okružuje. Saznala su kojom rijekom plove, koje sve ptice vide oko sebe, kako se ptice prehranjuju. Neposrednim promatranjem spoznali su kako ptice love svoju hranu iz rijeke, kakvo je drveće koje nas okružuje, kako se prema prirodi trebamo ophoditi i još mnogo toga. Zahvaljujući općinama Ernestinovo, Šodolovci, Tordinci i Vladislavci koje su podijelile troškove prijevoza do Kopačkog rita i novca zarađenog na Božićnom sajmu, cijena je za roditelje bila simbolična. Cjelokupni izlet je još jedan pokazatelj važnosti upravo iskustvenog učenja.

Iskustvo je najbolji učitelj”– Ciceron

 

 

Skip to content